Menu

Zastavte ničení vaší zahrady pomocí popela! Mšice mají váš oblíbený keř na dosah – jak se bránit?

Článek se zaměřuje na účinné a ekologické způsoby, jak se zbavit mšic v zahradě. Dozvíte se, jak připravit vlastní postřik.

Martin Jelínek
i
Reklama

Příprava vlastního ekologického postřiku na mšice je účinným způsobem, jak se zbavit těchto škůdců v zahradě bez použití chemických přípravků. Mšice jsou pro rostliny škodlivými škůdci, kteří sají šťávu z listů, stonků a plodů a způsobují tak jejich poškození a úhyn. Proto je důležité s bojem proti nim začít co nejdříve, nejlépe při zpozorování prvních jedinců na rostlinách.

Pro přípravu postřiku na mšice potřebujeme 100 gramů dřevěného popela, který je možné získat například z grilu nebo krbu. Popel je třeba rozpustit ve dvou litrech vody a k směsi přidat pár kapek ekologického tekutého mycího prostředku nebo tekutého mýdla, což zajišťuje, že postřik snadno usadí na rostlinách a nespláchne se z nich. Směs je třeba nechat odstát několik hodin, přeceďte ji a nalijte do postřikovače, kterým postříkáte rostliny.

Příprava vlastního postřiku na mšice

Reklama

Další možností, jak se mšic zbavit, je přilákat jejich přirozeného nepřítele – slunéčka. Tyto brouci jsou schopni během jednoho dne zkonzumovat až 50 mšic, což znamená, že jsou velmi účinným pomocníkem v boji proti nim. Abyste slunéčka přilákali do své zahrady, můžete na keřích, stromech a dalších rostlinách zavěsit žluté stuhy, hadry nebo stuhy, což je barva, která slunéčka přitahuje.

Kromě postřiku a slunéček můžeme mšice odradit i jinými prostředky. Například česnekový nálev, který se aplikuje na rostliny, může mšice odradit svým zápachem. Další možností je použití bylinných odvarů, například z kopřivy nebo pelyněku, které mají odstrašující účinek na mšice.

Jak odradit mšice z vaší zahrady

Je důležité mít na paměti, že postřiky jsou účinné pouze tehdy, pokud jsou aplikovány včas. Čím dříve se s bojem proti mšicím začne, tím větší šance na úspěch. Po aplikaci postřiku je důležité monitorovat stav rostlin a v případě potřeby aplikovat postřik znovu. Je třeba mít na paměti, že dešťové srážky mohou postřik z rostlin spláchnout, takže po každé větší přeháňce je vhodné postřik opakovat.

Kromě výše zmíněných metod je důležité i prevence proti mšicím. Pokud jsou rostliny zdravé a silné, mají větší šanci odolat mšicím a jiným škůdcům. Je proto nutné dbát na kvalitní pěstování rostlin, pravidelně je zalévat a hnojit a odstraňovat poškozené části rostlin.

Mohlo by Vás zajímat: Přišla o tvář kvůli make-upu? Varování TikTokerky ukazuje, jak nečisté štětce mohou poškodit pokožku!

Reklama
Reklama
i
Česko

Brzobohatý odhaluje pravdu: jak mě oblékání za ženu osvobodilo od…

Ondřej Brzobohatý a jeho pohled na společenské normy Český hudebník Ondřej Brzobohatý (40) se nedávno rozhodl pro odvážné kroky v…
i
Česko

Petr Novotný na pokraji smrti: Mozková příhoda, infarkt a selhání…

Petr Novotný a jeho boj se zdravotními problémy Český bavič Petr Novotný (75) je známý svým šarmem a smyslem pro…
i
Česko

Agáta Hanychová přistižena: Návrat k bývalému manželovi, nový tajemný milenec,…

Jako matka tří dětí ví, jak to rozproudit. Muži jsou velmi důležitou součástí života Agáty Hanychové, i když zatím na…
i
Česko

Hvězdy StarDance odhalují šokující zákulisní dramata: Podpory, slzy a nečekané…

Velké finále soutěže StarDance se blíží a napětí mezi soutěžícími stoupá. Jiří Ježek, bývalý profesionální cyklista, a jeho taneční partnerka…
i
Česko

Pamatujete Uzlinku z Pelíšků? Porodila na výročí Československa a dcera…

Manželé Jiří a Silvie Maryškovi oznámili radostnou zprávu. Herec a dabingová produkční se stali poprvé rodiči a přivítali na svět…
i
Česko

V Las Vegas si Leoš Mareš nechal vytetovat jména dětí:…

Když Leoš Mareš se svou manželkou Monikou dorazil do Las Vegas z luxusního resortu v Utahu, jeho dovolená nabyla nového…